Závěsný motor homemade

Vše o tom co plave, potapí se atd. :!:

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack

Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Závěsný motor homemade

Příspěvek od Jirkacbx »

Jedna fotka,jak si vyrobit závěsný motor doma.
https://jirkacbx.rajce.idnes.cz/nastenka/#PICT0019.jpg
Motor střídák,průměr 18mm z nějakýho lítadla.
Unašeč na hřídel od MPjet,vrtule 30mm oříznutá.
V bedýnce servo pro řízení,regl 12A.
Víc informací k tomu není,jen jako příklad,jak si třeba někdy doma udělat závěsný motor na lodičku.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

víc informaci je asi zde: http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom1.php?idforum=5
Ale tak, jak je Petr šikovný, tak ten motor je hnus fialovej ... takhle hranatě žádný motor nevypadá. Sice se dá na to asi ještě udělat nějaký kryt, ale potom to bude dost velké monstrum. Nehledě na to, že se osobně nesmířím s motorem ve vodě. I když je to stříďák, tak je tam dost součástek, co budou rezavět ( " korodovat, vy tupci " :D ) a hlavně pořádně dostanou zabrat ložiska.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Jirkacbx »

Motor ve vodě je dost překážka pro víc lidí,ale Petrovi to zjevně nevadí :-)
Udělat krabice pujde jistě i líp,zvlášt 3D tiskem.
Spíš chtěl Petr ukázat,že jde závěsný motor udělat i jinak.
Mně by se třeba líbil malý motor nahoře,vrtule na hřídeli dole a pohon řemínkem.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

Podobně si to představuji i já: motor - oběžka nahoře "naplacato", dole kuželový převod. Nebo i ten řemínek - jen bude problém sehnat tak titěrný řemínek a k tomu patřičná ozubená kola. Ale Pepa má náhon obyčejným O-kroužkem a taky to jde. Asi to nebude o nějakém velkém výkonu, ale jeho čluny jezdí. Není to závodní tempo, ale stačí to.
ufon13
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 5:13 pm

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od ufon13 »

tak jako autor toho motoru musím říci , že jsem dlouho hledal soubor stl. pro tisk ale prostě jsem nenašel vhodný typ do kterého by se vešlo servo, regulátor a ten malý motor proto z toho vzniklo to co je v odkazu, bylo to dáno velikostí člunu který již zákazník měl a používá ho při expedicích sv terénu 1/10, co ale vím , že ten člun prý na 2článek jde skluzem.
PICT0008.JPG
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

Průšu mám na cestě a tak něco "vysochám". Nejprve se ale musím naučit nějaký ten vhodný prográmek na kreslení.
Motory malé jsou, kuželová ozubená kola také, malý reglec se dá také sehnat, takže by to nemusel být až tak velký problém. Servo a reglec může být i mimo vlastní motor. Aspoň se tím omezí počet drátů do krytu motoru.
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

Díky, podívám se. Už přes 30 let pracuji ve 2D Cadu a je pak těžké se přeorientovat na něco jiného, protože za ty roky jsou už návyky hodně zažité a o to horší je zvykat si na něco jiného. Kamarád mi doporučil DesignSpark Machanical, popř. Vision 360 a další. Každopádně ten Tinkercad mi připadá velice jednoduchý - spíš pro výuku dětí a něco složitějšího by asi byl problém nakreslit. Ale to je jen první dojem. To už raději SketchUp, ale ten je také, bohužel, dost omezený a např. oblé plochy skládá ze segmentů, což není to pravé ořechové.
Honzass
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: ned říj 30, 2016 6:10 pm
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Honzass »

Já za sebe musím říct, nato, že jsem ve 3D modelingu začátečník, tak jsem začal používat již zmiňovaný DesignSpark Mechanical a nemůžu si jej vynachválit, Jednak je v češtině, je na YB spousta návodů na tvorbu, takže pokud něco nevím, jak co udělat, najdu na YB a podle toho udělám a navíc je grátis plně funkční, stačí se pouze registrovat. Nepotřebuje žádné pluginy, export do .STL má už v sobě.
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

Díky, ztaženo.
ufon13
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 5:13 pm

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od ufon13 »

Nebránil bych se kdyby mi posléze někdo vysochal na ,,prdičce,, kryt na mnou navržený motor.
Ono to je úmyslné , tím myslím mít vše uvnitř přívěsného motoru a ve větší verzi na klasický motor 2830 se do krytu vejde i přijímač což zcela omezí dráty jen na napájecí a to mám v úmyslu.
Pak stačí i ta nejlevnější verze pistolového rádia , a set pro začátečníky je na světě...... o to mi jde. Převody jsou ,,naprd,, zbytečné složitosti s nutnou přesností a nutnou údržbou , které jako bonus ještě ubírají výkon. I ten nejlevnější střídák na běžném venkovském požárním brouzdališti vydrží bez jakékoli údržby už 4. rok a to vše co s ním dělám je, že oberu rozmixované vodní rostlinstvo a na suchu motor protočím aby z něj vystříkala voda. Namazán byl jen před montáží potravinářskou silikonovou vazelinou, od té doby nic. Cena motoru 215,-kč cena reglu v akci 4ks v balíčku 98,-kč/ks..... opravdu není co řešit.....jen ten měsíc si na balíček z Číny počkat.
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

I ten stříďák ve vodě bych ( po určitém množství vstřebaného alkoholu ) přijal, ale problém je v tom, že jsem nenašel vhodný klasický stříďák ( = ne oběžku ) s malým průměrem a hlavně přijatelným kv. Oběžku pod hladinu dávat nebudu, protože je mi proti srsti ten velký průměr - vypadá to hnusně, i když k tomu přiděláš nějaký aerohydrodynamický kryt.
Jinak kde se dají koupit střídavé regulátory za stovku ? Předpokládám, že jednosměrné. Kdyby byly obousměrné, bylo by to mooooc fajn.
ufon13
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 5:13 pm

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od ufon13 »

regly se dají kopit na bangood minulý pátek mi dorazily 4 kusy za tu zmíněnou cenu za kus....prostě akce.... a v úterý mi přišly 4 kusy motorů2212 každý za 105,-kč......
malé motory existují a oběžky upřednostnuji , protože svým hladkým povrchem nijak nebrání obtékání vodou kolem sebe samých pokud jsou umístěné před šroubem, dokonce pomáhají vodě v lepším proudění v rotaci než narazí na listy vrtule.... je to zajímavé, je to zvláštní, můžeme s tím nesouhlasit než se zamyslíme, ale je to tak....
já bych už znovu nedal klasický střídák do vody myšleno ,,néoběžkový,,.... to si říká o problémy, protože ten ,,neoběžkový ,, bývá mnohem méně uchladitelný na vzduchu díky jeho konstrukci proto ve vodě se bude sice lépe chladit , ale neskutečně blbě se bude sušit po vyjmutí z vody.....
tvar a rozměry motoru jsou opravdu méně podstatné. zkušebně jsem hnal šroub 55 mm průměru napřímo motorkem 12mm v průměru pláště oběžky , proud do motorku byl mezi 3-7A ..... motorek se schoval za střed náboje šroubu..... problém byla malá hřídelka motoru1,2mm, utrhla cínem pájený unašeč šroubu se závitem M4 takže šroub odcestoval a motor dále běžel. Další pokusy jsem nedělal přešel jsem na větší motory kde používám kleštinové unášeče upravené z leteckých vrtulí.
ufon13
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 5:13 pm

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od ufon13 »

jo a abych nezapoměl zdejší autíčkáři jistě budou znát auto regly pro střídáky se zpátečkou, já je kupuji z číny tak kolem 400,- za kus a vubec nejsou špatné, dají se většinou nastavit pomocí turnigy karty a slouží dobře už asi ve 12 exemplářích o kterých bud vím, nebo jsem je sám osazoval aniž by byt jedinkrát fungovaly s klasickým autíčkářským střídákem.... všechny jedou s oběžkami....
.
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od Bořík »

předpokládám, že regulátory jsou jednosměrné - to pro loď není žádná výhra.
Slušné jsou regulátory s programem Blheli-32 .... snadno nastavitelné, hodně volených parametrů.
ufon13
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 5:13 pm

Re: Závěsný motor homemade

Příspěvek od ufon13 »

předpokládáš špatně :
https://www.aliexpress.com/item/3302317 ... 7567%23931
Jen v tom výsadkovém člunu byl na přání jednosměrný letecký 12A regl, do všech ostatních bych šel nejspíše levnou cestou viz odkaz. Jinak používám ty z fotky ve vlákně ,,kolchida2,, dávám ventilátorové verze i kuli možnosti brát od nich vzduch jako zdroj pro kouřový modul.
jsou to tyto, a jsou schopné spolupracovat s kartou TURNIGY:
https://www.aliexpress.com/item/3290518 ... 7567%23931
Odpovědět

Zpět na „LODĚ, PONORKY“