Výběr komponentů

Začínáš s RC auty, nevíš si rady ? Tady je sekce pro tebe.

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, Honza D

Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Bořík »

V poslední době se objevuje čím dál víc akumulátorů ( jak Lipolek, tak i Lionek ), které se nabíjejí na koncové napětí 4.35V na článek. Proto není od věci vybírat už takovou nabíječku, která tento režim umí. Zatím drtivá většina nabíječek zvládá jen 4.2V, někdy i s možností zvýšení na 4.25 až 4.3V, ale 4.35 umí zatím dost málo nabíječek ( patří k nim třeba Turnigy Accucel-6, Turnigy Neutron, ... ).
Pokud se spokojíš s nabíjením na 4.2V, výběr je obrovský. Jen bych doporučil takovou, co umí i vybíjet. Jen tak budeš mít přehled, jak na tom baterka vlastně je a co z ní skutečně dostaneš.
Tomáš MB
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř pro 09, 2015 10:27 pm

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Tomáš MB »

Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Bořík »

Nemůžu vychvalovat ani hanit - neznám ji. Preferoval bych co největší volnost v nastavování parametrů - v tomto směru jsou výborné nabíječky icharger, popř. jejich kopie Turnigy. Nabíječky iCharger bohužel neumí nabíjet LiHV a Lionky na 4.35V ( kromě těch nejdražších, ale s takovou nabíječkou asi nepočítáš ), takže bych je už dnes nedoporučoval, ale jinak umí všechno a dobře. Jejich klony Turnigy mají stejný SW a už ty LiHV umí. Pokud nechceš do toho dát moc peněz a potřebuješ nabíječku, která pár roků vydrží, tak bych osobně ( s důrazem na cenu ) koupil asi toto: http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ ... V-original
Je to nabíječka bez zroje a tak je třeba k tomu dokoupit zdroj, ale vzhledem k nižšímu výkonu by bohatě stačil upravený počítačový zdroj, který se dá sehnat za pár korun, často i zadarmo.
Jestli koupit nabíječku se zdrojem nebo bez něj - to je zase základ na dlouhou diskuzi a obojí má své pro a proti. Pro znamená, že nepotřebuješ dokupovat zdroj, proti je zase to, že ten zabudovaný zdroj není výkonný a často ani nevyužije možnosti nabíječky a proti je také to, že pokud nabíjíš někde venku z autobaterky, tak s sebou taháš zbytečně dvakrát těžší a větší zařízení.
Tomáš MB
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř pro 09, 2015 10:27 pm

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Tomáš MB »

Upřesni mi prosím poupraveny počítačový zdroj. Můj zdroj má výstupní 19V a tohle snese max 18V
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Bořík »

Počítačové zdroje mají prioritní výstup 5V a 12V je pouze doplňkový. Zdroj je třeba upravit tak, aby bylo prioritních těch 12V. Návodů na úpravy zdrojů vyšlo několika modelářských fórech dost - je třeba se v tom trochu orientovat a nejlépe požádat někoho, kdo se v tom vyzná - ne všechny zdroje jsou na tu úpravu vhodné. Zhruba platí, že čím starší, tím je větší šance, že to půjde. A hlavně: Pokus-omyl u 230V není žádná sranda.
A nebo koupit přímo vhodný zdroj - třeba na těchto stránkách je jich několik vhodných:
http://wifi.aspa.cz/prislusenstvi-wifi- ... 15v-k23661
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Jirkacbx »

Svýho času,skoro před dinosaury :-) ,jsem pořídil nabíječ Ultramat 14.
Umí běhat na 12V i 230V v jedný slušně malý krabičce.
Ultramat 14 PLUS umí za menší cenu,cca o 1000 Kč, o dost víc věcí i PB aku a interní balancér a nastavení taky dost pro aku.
Za cca 1800 Kč bych se toho nebál.
Taháš jen jednu krabičku,externí zdroj nepotřebuje,jen případně kabely na 12V nebo na 230V.
To zase taková zátěž není.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Bořík »

No právě .... v dobách těsně po dinosaurech. Možnosti nastavení tam nejsou skoro žádné ( ty nové baterky se nabíjejí na 4.35V a vybíjejí na 3.1 až 3.2V ), neměří to vnitřní odpor baterky, v návodu jsem nikde nenašel zmínku o vybíjení ( takže se nikdy nedovíš, jakou kapacitu ta baterka skutečně má ... ), nabíjení max. 5A, ... Prostě dnes už za tu cenu ( cca 1700,-Kč ) nic moc a dá se koupit mnohem lépe vybavená nabíječka ( třeba Turnigy Accucel 6 (LiHV) + zdroj 12V/10A 120W - 1180+470=1650,-Kč ) nebo silnější varianta Turnigy Accucel 6 (LiHV) 80W + zdroj 120W - 1580+470=2050,- ). Osobně bych si připlatil pár korun za výkonnější zdroj ( http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ ... V-20A-240W ). Pak není problém časem pořídit silnější nabíječku.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Jirkacbx »

Když tu nabíječku využiješ a máš pro ni i schopný aku,tak si ji kup.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Bořík »

Ono je hrozně ošidný něco doporučovat ... záleží na spoustě okolností a velikosti prasátka. Pokud to začínajícího modeláře přestane brzo bavit, tak i nabíječka za pětikilo je zbytečně drahá. Pokud ho to chytne, tak i nabíječka za tři tisíce může být za tři měsíce nevyhovující a slabá.
Před rokem jsem kupoval iCharger 208B. Váhal jsem, jestli nepočkat a připlatit si za iCharger 308 DUO a teď se mně naskytla možnost používat Lionky, co se nabíjí na 4.35V a jsem kde ? .... Holt teď řeším další nabíječku, protože žádná z těch, co mám, to neumí. Místo dvou průměrných jsem mohl mít jednu skoro špičkovou.
Tomáš MB
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř pro 09, 2015 10:27 pm

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Tomáš MB »

Jaký máte názor na hobbyking.com? Jak je to s platbou atd? Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Jirkacbx »

Koukni semhle do E-shopy viewforum.php?f=148
Zkušenosti s nákupem většinou kladné a pozitivní.
Nejlíp vychází platba přes Paypal a pokud zboží nebereš z německýho skladu,pozor na clo a dph mimo EU.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Lada
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 105
Registrován: pát lis 21, 2014 9:12 am
Bydliště: liberecko

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Lada »

Jirko ten odkaz neni funkcni
nevim proc
teroristé všech zemí-polibte mi prd.l
Tomáš MB
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř pro 09, 2015 10:27 pm

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Tomáš MB »

Vážím si vaší odpovědi, ale ptal jsem se na hobbyking.com
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Jirkacbx »

Lada : OK,odkaz opraven.
Nějaká odpolední lehká chybka mezi klávesnicí a židlí :wink:
Tomáš MB : V E-shopy si najdeš HobbyKing,jinak taky HK a najdeš tam recenze,spokojenost s nákupem,dodávkou a další potřebnosti.
Je to trochu o hodnocení dotyčnýho shopu,ale většinou zkušenosti a co jak.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Tomáš MB
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř pro 09, 2015 10:27 pm

Re: Výběr komponentů

Příspěvek od Tomáš MB »

Chtěl jsem objednávat blbůstky o vice kusech, ale asi se mi to nevyplatí. CLO+POSTOVNY
Odpovědět

Zpět na „SEKCE PRO NOVÁČKY !!!“