ovládání tanku

Začínáš s RC auty, nevíš si rady ? Tady je sekce pro tebe.

Moderátoři: rotruck, Jirkacbx, Loupák83, Honza D

Odpovědět
ovitek14
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát říj 09, 2015 3:27 pm
Bydliště: Brno

ovládání tanku

Příspěvek od ovitek14 »

Dobrý den, mám v plánu vyrobit pásové vozidlo na dálkové ovládání. Pásy, tělo, motory, atd... už mám vybrané, ale potřebuji poradit ohledně vysílače, příjmače a případných dalších ovládacích prvků(výběr i zapojení v modelu). Stačí mi ovládání jen pásů (každý bude pohánět jeden elektromotor).
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: ovládání tanku

Příspěvek od Jirkacbx »

Na každou ovládanou funkci potřebuješ bud spínač nebo proporcionální kanál.
Takže spočítat funkce,který chceš ovládat a podle toho vybírat rádio.
Ted ti sice ovládání pouze pásu stačí,ale co do budoucna?
Navíc radši počítačový rádio,aby mohl funkce mixovat mezi sebou.
Na každý pás tedy extra regulátor,podle motoru,propojit mezi sebou,jeden červený plus kabel nezapojovat a píchnout do přijímače tak,aby ti to souhlasilo s funkcema na rádiu.
Něco můžeš taky pozeptat na www.mujtank.tym.cz .
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
ovitek14
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát říj 09, 2015 3:27 pm
Bydliště: Brno

Re: ovládání tanku

Příspěvek od ovitek14 »

Tak jsem o tom přemýšlel a ten čtyřkanál bude opravdu lepší. Potřeboval bych ale pomoct s výběrem RC soupravy. Díval jsem se na nějaké, ale nevím když není přímo pro tanky, tak jestli se dá každou páčkou ovládat jeden pás. Není to model nějakého reálného tanku, mám to jako dobrovolnou práci do školy a pak taky na blbnutí.

Případně pokud byste někdo věděl o nějaké dobré knížce pro začínající RC modeláře tak napište.
Pajik_CZ
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 3827
Registrován: pát srp 07, 2009 5:30 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: ovládání tanku

Příspěvek od Pajik_CZ »

knížky na nejnovější techniku asi nejsou. Pročítej internet , je to nekonečná studnice informací a nápadů :)

Co se týče RC soupravy, já Ti z vlastní zkušenosti doporučím tohle

http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ ... -8ch-mode2


s tím si vystačíš téměř na vše, co si vymyslíš - auto, loď, letadlo, coptéra, heli, tank....... A cena/výkon je naprosto fantastická.
Oficiálně jsem s modelařinou skončil, proto jsem si koupil stavebnici MB Actros :D

Čeština je sice freeware, ale není opensource !!!
Svoje názory nemění jen blbec a mrtvola....
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11509
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: ovládání tanku

Příspěvek od Jirkacbx »

Jediná funkční knížka pro rc modeláře je systémem pokus/omyl nebo hledání na netu,jestli to už někdo dělal :-)
Většina elektroniky není předem nastavena na ty bejkárny,co s ní jdou dělat,jen trochu vědět,jak ji k tomu donutit :-)
Sice jsou uvedený vysílačky trochu drahý na školní projekt,ale zase má dost dalšího využití po skončení projektu a pokud budeš chtít,za slušný peníz je prodáš dál.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
ovitek14
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát říj 09, 2015 3:27 pm
Bydliště: Brno

Re: ovládání tanku

Příspěvek od ovitek14 »

Po delší době bych měl ještě jeden, a to ten nejdůležitější dotaz. Pochopil jsem, že se do příjmače zapojí regulátory a zdroj, a potom se do regulátorů zapojí motory. Je to správně (četl jsem o nějakých spínačích, ale nevím, jestli nejsou místo regulátoru)?
PS.: Byl bych rád za zaslání nějakého nejjednoduššího schématu (příjmač, regulátory, zdroj, motory a případné další součástky).
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: ovládání tanku

Příspěvek od Bořík »

Bez těch základních znalostí - jak a co propojit - se neobejdeš a je dost vhodné, aby jsi o tom aspoň ten základ věděl.
Těch možností zapojení najdeš spoustu na netu a asi nejlepší by bylo, kdyby jsi se sám pokusil takové schéma nakreslit a zde ho
ukázat. Určitě se najde plno modelářů, kteří se na to podívají a vysvětlí ti, co tam je správně a popř. co je špatně a proč.
ovitek14
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát říj 09, 2015 3:27 pm
Bydliště: Brno

Re: ovládání tanku

Příspěvek od ovitek14 »

Tady je to schéma. Někde jsem viděl (konkrétně: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?p=12012), že z regulátoru k příjmači vede jenom jeden drát, ale jinde jsou tři a taky si nejsem jistý zapojením baterií.
Přílohy
Export1.gif
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 526
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: ovládání tanku

Příspěvek od Bořík »

Je to takto jedna z možností. Samostatnou baterii pro přijímač je možné vynechat, pokud je aspoň jeden regulátor vybavený obvodem BEC ( tj. obvod, který z pohonné baterie odebírá část energie, kde snižuje napětí z baterie na 5 až 6 V a taková to odbočka se třemi vodiči - plus, mínus a signál - slouží pro napájení přijímače a serv ). Stejně tak je možné použít pro oba motory společný akumulátor.
A pokud použijeme externí BEC ( není součástí regulátoru - je napájený z pohonné baterie nebo třeba i samostatným zdrojem ), tak můžeme napájet jak přijímač ( do kterého v tomto případě vedou z BECu jen dva dráty: plus a mínus ) a do regulátorů pak vždy jen po jednom drátu - signálový.
Odpovědět

Zpět na „SEKCE PRO NOVÁČKY !!!“