první RC kára

Začínáš s RC auty, nevíš si rady ? Tady je sekce pro tebe.

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, Jirkacbx

tristan
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 19, 2016 1:18 pm

první RC kára

Příspěvek od tristan »

Ahoj,

na začátku musím říct že jsem úplný amatér ohledně RC modelů. mám jen jedinou zkušenost se starým RC modelem který jsem rozebral a postavil jiný vše jsem tvořil ze čtvrtek a špejlí :-D

Nyní bych si chtěl vytvořit pořádné RC auto včetně podvozku i karoserie protože chci postavit Hondu CRX 2G. karoserii budu dělat z lehčeného PVC o čemž si zjišťuji informace a pomalu se s ním doma učím a zkouším. Karoserii začnu dělat až bude hotový podvozek.

A konečně se dostávám ke svému dotazu. Co vše je třeba (součástky) aby jsem vytvořil funkční podvozek včetně elektroniky. Ať už se jedná o pohonou jednotku nebo zatáčecí mechanizmus či světla. Existuje nějaký seznam těchto součástek a případný postup na jejich sestavení? (šasi si také budu dělat sám).

Děkuji za jakékoliv odkazy či poznatky.
pro lepší komunikaci uvádím že jsem z Prahy 8 (Karlín)
A můžeme klidně komunikovat i přes email knight.tristan@email.cz
Uživatelský avatar
ZORES
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv lis 08, 2007 6:46 pm
Bydliště: HOLEŠÁRNA

Re: první RC kára

Příspěvek od ZORES »

Vítám tě.

Záleží na jaký úrovni chceš stavět podvozek.Jestli jen aby se to hejbalo,nebo si i zajezdil.Samozřejmě záleží k jakým strojům a nářadí máš přístup.

Nejjednoduší podvozek má třeba stará tamka Porsche 58001: HERE Mám ho doma a je to docela sranda v dnešní době.Jezdit to bude,ale nečekej zázraky,pokud budeš stavět v tomhle stylu.

Pokud chceš i trochu jezdit,tak se mrkni do modelbazaru na nějaký TTčko,nobo něco podobnýho.

Na MZ je celej podvozek za 1900kč,což mi příjde na seznámení s RC dobrý.


Elektronika je jednoduchá: vysílač,přijímač,regulátor,servo na zatáčení pak jen baterky a nabíječ.V dnešní době to má každej šop na skladě.
AXIAL, TAMIYA, VATERRA, LOSI, vintage Traxxas , new & vintage KYOSHO, new & vintage ASSO.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od Jirkacbx »

"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
tristan
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 19, 2016 1:18 pm

Re: první RC kára

Příspěvek od tristan »

Díky za přivítání,

nechci jen tak aby se to hýbalo :lol: co se týče strojů a nářadí tak to se postupně bude hromadit protože nechci zůstat jen u jednoho vozu :D přinejhorším kámoš dělá v dílně takže no problema.

nechci jít rovnou do nějakýho hotovýho podvozku. Rád bych si udělal svůj a postupně na něj přidal vše potřebné. Chci si to postavit sám aby jsem věděl jak a co funguje kdyby bylo třeba abych si to byl schopen zase sám opravovat.

co je to TTčko? (omlouvám se za neznalost)

vysílač a přijímač je mi jasnej, servo vim že zařizuje zatáčení. Baterie a nabíječ jasný.
nějaký motor na pohon, nějaké doporučení aby to fakt jezdilo a neploužilo se to?
regulátor řídí kolik energie má dostat motor (zvyšování rychlosti modelu)?
a co vše je třeba k uchycení přední nápravy?

Díky za fajn odkaz. Vypadá dobře ale pořád je to hotové auto :( a navíc nechci tuhle plastovou kastli na kolíčkách. Tu chci pak dělat z lehčeného PVC včetně interiéru a řidiče (toho chci aby hýbal rukama při zatáčení, už jsem to viděl a je to dobry :D

budu rád za další rady :) díky
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: první RC kára

Příspěvek od Bořík »

Myslím, že jdeš na to úplně blbě - z druhé strany. Rozhodně je schůdnější cesta si koupit hotové auto ( nebo lépe stavebnici ) a jezdit a vylepšovat a předělávat k obrazu svému. Protože o tom zpočátku nic nevíš, nemáš ani tušení, kde je jaká věc kritická a co je potřeba upravit. Začít od nuly je cesta k rychlému konci, protože bys musel být neobyčejně zdatný ( hlavou i rukama ), abys hned od začátku věděl, co a jak udělat. Včetně znalostí materiálů a jejich obrábění. Z tvých dotazů je každému i podprůměrnému autíčkáři jasné, že zatím nevíš, o co jde.
Kup si levné auto a postupně předělávej. Na ostatní většinou přijdeš sám a nebo se budeš ptát už na konkrétní věci.
tristan
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 19, 2016 1:18 pm

Re: první RC kára

Příspěvek od tristan »

Ano správně nevím o co jde a proto se ptám. Děkuji za úžasnou radu koupit šmejd a ten vylepšovat. Jednoduše geniální :clap:
Uživatelský avatar
Bořík
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 529
Registrován: úte pro 02, 2014 4:10 pm
Bydliště: Brno - Maloměřice

Re: první RC kára

Příspěvek od Bořík »

Sám to poznáš .... ale tvé sebevědomí ti závidím - s velkou pravděpodobností bude tvůj první výtvor o dost horší, než ten koupený šmejd, ale na to určitě přijdeš sám. Pokud ti tvé sebevědomí dovolí si to přiznat.
tristan
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 19, 2016 1:18 pm

Re: první RC kára

Příspěvek od tristan »

No, chtěl jsem jen vědět jaké jsou všechny potřebné součástky k sestavení RC podvozku na míru a posbírat potřebné informace a místo toho tu řešíme mé sebevědomí a můj neúspěch :text-nocomment:
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od Jirkacbx »

Sebevědomí a neůspěch tedy řešit nebudem.Zatím.
Jsi z Prahy,tak se s někým z Prahy domluv,abys aspon nějaký podvozek pořádně zkouknul a začal přemýšlet nad tím,jak a co z čeho udělat.
Nejlepší je vše z plastu,z hliníku pak při bouračce díly vcelku odchází.
Různých plastů je halda a ne každý bude použitelný.
Pojem "dílna" obsahuje i soustruh s frézkou? Jelikož tomu se nevyhneš.
Dál jistě víš a umíš správně zakalit či popustit ocelovou kulatinu na poloosy,aby to něco vydrželo a umíš vyjiskřovat kulatý věci.
Ozubený kola budeš odvalovat z oceli nebo odlívat z plastu plněnýho skelným vláknem a s jakým modulem zubů?
Většina ložisek se nechá koupit,ale při špatným rozměru ho stejně bud neseženeš nebo díl budeš muset předělat,aby ses do nabídky výroby vešel.Nevěřím tomu,že by sis zvládnul udělat svoje atypický ložiska.
Pak ještě nabídnu na netu prohrabat výrobu podvozků z časů za komunistů.
Většinou "jednoduchá" výroba a i to jezdilo.
Motor ti stačí Johnson 540 nebo Mig nebo rychlejší Saturn.540 je označení velikosti pro model 1/10.
Vlastně jsi ani neuvedl,jak velký to budeš stavět.
A pokud nechceš tyčky skrz kastli,jak to budeš řešit?
Magnety,suchý zip nebo co já vim čím.Ale určitýmu kusu tyček se nevyhneš.
Na hejbacího řidiče se používá mikro nebo mini servo,pomocí Vkabelu,rozdvojky k servu řízení.
A pokud si chceš model sestavit sám,není problém bud zakoupit stavebnici nebo RTR set rozebrat a vidět co jak.
TT je Tamiya TT01,další písmeno jen ukazuje na případnou specifikaci a rozdíl oproti předešlým verzím.
Servo řízení,aku a nabíječka bude jaká?
A jaký rádio?
Pár potřebných informací jsi dostal a poper se s tim,jak je libo.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
petan1966
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 222
Registrován: čtv črc 22, 2010 10:55 pm
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od petan1966 »

Příteli,vypsat tady všechny věci,co potřebuješ k sestavení modelu,tak to si buď jisty,že to bude delši,jak Polreichova kuchařka.Jestli o tom nemáš ani tušení,předpokladám,že nemá cenu ti to vysvětlovat.Kup si nějaky hotový podvozek,podívej se,jak to celé funguje a pak začni stavět vlastní.Stejně si myslím,že skončíš dřív,než začneš,protoźe až zjistíš,co tě to všechno bude stát,přejde tě chuť něco vyrábět.Třeba se pletu,ale chceš dělat něco,co už někdo udělal. :wink:
FG evo 12 a 1 historická osmina
http://b-b-motorsport.webnode.cz/
Uživatelský avatar
ZORES
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv lis 08, 2007 6:46 pm
Bydliště: HOLEŠÁRNA

Re: první RC kára

Příspěvek od ZORES »

Neber to zle,ale už jsme na mnoha fórech několikrát zažily obrovskou vervu do vlastní stavby,která velmi rychle skončila,protože v domácích podmínkách to prostě nejde.


Co se týče nějakýho seznamu dílů,tak nic takovýho neexistuje.Pokud chceš kupovat podvozek po dílech,tak tě výjde dráž než celá stavebnice,to je známá věc.

Pohon je jedna z nejdražších položek.Teď jsem známýmu dával do short cource tohle vodotěsný programovatelný combo http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

Máš nějakou cifru co chceš investovat? Modelařina není zrovna laciná...


TTčko je Tamiya http://www.mz-racing.net/58323-schnitze ... evo-tt-01/
AXIAL, TAMIYA, VATERRA, LOSI, vintage Traxxas , new & vintage KYOSHO, new & vintage ASSO.
Uživatelský avatar
idinek
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: sob úno 16, 2008 10:37 am
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od idinek »

TO TRISTAN: Kluci mají pravdu, dej na jejich rady. Pokud ale trváš na svém, udělat si vše sám, podívej se na odkaz níže. Jsou tam návody na sestavení Tamiya podvozků. Vyber si, který se ti bude líbit a podle návodu si jednotlivé díly můžeš vyrobit. Je to jen příklad pro představu, abys věděl, co vše budeš potřebovat. Ale jak jsem již psal, dal bych raději na rady, které Ti tady kluci navrhli. Až si to prohlídneš, možná změníš názor. Ale je to Tvé rozhodnutí a v žádném případě Ti nic nevnucuji. Můžeš si najít třeba i jiného výrobce než Tamiya, abys mohl porovnávat, jak je co na jakém podvozku udělané. :wink: http://www.tamiya.com/english/rc/manuals.htm
SCX-10 s karoserií Defendera D-90
TT-01 rally Škoda Fabia
SCANIA R470 ve stavu stavby
mail.:idinek@seznam.cz
http://idinek.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
novako
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 928
Registrován: čtv bře 20, 2008 7:54 am
Bydliště: České Budějovice, Kramolín PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od novako »

Nechtěl jsem se do toho motat, ale nedá mi to ... :wink:
Věř tomu, že všichni ti radí velmi dobře, ač jsem schopen si dost vymyslet a vyrobit, stejně jsme začínali na klasickém TTčku a postupně přestavovali a upravovali a poslední verze už moc původní TTčko nebylo - něco si o tom můžeš přečíst u nás na http://www.hranol.cz. Sice jsme pak přesli na jiný podvozek, ale ten už je taky "EVO" ..
Tím vším chci jen říci, že postupná úprava hotového podvozku ti dá spoustu zkušeností a naučí tě řešit tolik překážek, které si předem ani neumíš představit - zkušenosti k nezaplacení !!!
RCK Kramolín http://www.hranol.cz
bývalo asi tak 4x TT-01, teď TA-01 EVO xx
kastle Ford Focus WRC / Subaru Impreza RCK / Datsun 240Z RCK / Audi Quattro RCK / Tatra 603 RCK / BMW E30 RCK ...
Tamiya Williams FW11B Honda F1, servisní vůz RCK-SSE
nějaká ta RC lodička, plný hangár RC letadel.... a další....
tristan
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 19, 2016 1:18 pm

Re: první RC kára

Příspěvek od tristan »

nemám určenou žádnou cifru. Na penězích nezáleží :-)

Ok. Tak dám na rady a vyberu si nějaký podvozek, který předělám a budu se na něm učit.

Díky za rady ikdyž jsem se vlastně ptal na něco jiného :-D
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: první RC kára

Příspěvek od Jirkacbx »

"A konečně se dostávám ke svému dotazu. Co vše je třeba (součástky) aby jsem vytvořil funkční podvozek včetně elektroniky. Ať už se jedná o pohonou jednotku nebo zatáčecí mechanizmus či světla. Existuje nějaký seznam těchto součástek a případný postup na jejich sestavení? (šasi si také budu dělat sám)."
K tvýmu dotazu,který je až obšírně napsán a přesto nic neříká.
To si chceš i sám postavit rádio s přijímačem,spočítat a navinout rotor do motoru,neřkuli,zda se chceš doma pustit do výroby střídáku.
Servo pro zatáčení a led diody si budeš taky vyrábět sám?
Nevim,nějak mi to zavání "velkýma očima".
Pročti Vysvětlení pojmů v rc,je tam toho dost.
Nikde žádný seznam potřebností neseženeš ani nenajdeš,liší se to člověk od člověka,model od modelu.
Ale všeobecný základ je občas stejný.
Shopný podvozek,slušný tlumiče,vysílačka s přijímačem (podle toho,kolik funkcí chceš ovládat) ,elektromotor (podle měřítka auta a požadovanýho výkonu,(zda uhlíkový nebo střídavý (jestli senzorový nebo bez senzorů) ),potřebně silný servo řízení (jestli analog nebo digitál),regulátor podle výkonu motoru a aku,nejspíš Lipo v odpovídající hodnotě Céček a kapacitě.
Na světla LED diody podle svítivosti,průměru a vyzařovanýho úhlu světla.Nějaký manuál nebo digi spínač.Nabíječku,vhodný pneu a disky s vložkou,podle záměru a líbivosti.Haldu šroubků,pájku,různý dráty a drátky,odpory pro ledky,různý lepidla,různě velký klíče,šroubováky,imbusy.
Ještě ti něco chybí v "seznamu"?
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Odpovědět

Zpět na „SEKCE PRO NOVÁČKY !!!“