Škoda Favorit 135 RALLY

Vše o RC rally, podvozky, technika ...

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Chtěl bych zde představit řekl bych docela ambiciozní projekt, ve kterém se věnuji sestavení Škody Favorita 135 rally v měřítku 1:10 co nejvěrněji, a to úplně z ničeho. Toto auto se jako model docela těžko shání a díky tomu to bude ještě větší originál :). Náhon bude pouze na přední nápravě kterou také tvořím sám, hodně dílů bohužel doma na koleni nejde udělat a tak je v plánu využít 3D modelu v Solidworksu a následné výroby na 3D tiskárně. Hotové díly používám pouze kola, motorky, řídící jednotku a baterii. Přidávám zatím jen pár fotek průřezově z toho co je zatím hotovo, později se budu snažit přidávat i další fotky a info. Zatím je však ještě hoooodně práce :)
http://gimme.rajce.idnes.cz/SKODA_FAVOR ... AG0201.jpg
http://gimme.rajce.idnes.cz/SKODA_FAVOR ... AG0205.jpg
http://gimme.rajce.idnes.cz/SKODA_FAVOR ... AG0223.jpg
http://gimme.rajce.idnes.cz/SKODA_FAVOR ... AG0227.jpg
Uživatelský avatar
freestyler
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 681
Registrován: čtv dub 05, 2012 8:55 am

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od freestyler »

:clap: obdivujem takýchto ludí
už len Eagle Racing TA-05 GRT Ver. III CS 1,55
bolo: HPI E10, Tamiya DF-03Ra, Tamiya Double Blaze, Tamiya TB-Evo IV, 3Racing Sakura D3 CS
Uživatelský avatar
darbujanek666
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 797
Registrován: sob led 23, 2010 12:40 am
Bydliště: Jezeřany-Maršovice

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od darbujanek666 »

Těším se na finále,zatím je to paráda :clap:
Claas Atles 936RZ
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Jj díky, taky se těším ale ještě je to daleká budoucnost :D. Jen doufám že nebude ten konec světa, ten by mi to zkazil :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Jirkacbx »

Šasí,diferák a kola a rozměry už máš vybraný?Z čeho to bude?
Kaslte z vlnitý lepenky je pěkná a lehká věc,ale radši ji rovnou dělat z ABS nebo PSH desek či jinýho používanýho materiálu.
Nebudeš pak muset dělat stejnou věc 2x.
Palubka vypadá dost povedeně.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Podvozek se bude teprve od základu vyrábět, kola ještě vymyšlený nemám ale jim se bude muset přizpůsobit podvozek. Kastle je lepenka kvůli tvárnosti ale ještě dostane tenký nátěr pro zpevnění a dotvoření detailních tvarů z obyčejného tmelu na auta. Bohužel na to nemám nijak moc financí a tak si prostě musím vystačit s tím co doma najdu :), co nenajdu to se prostě bude muset koupit (kola). Jen díky interiéru zbylo dost málo místa na baterku, motorky atd. ale nějak se s tím poperu. Zatím je na řadě zkonstruování diferenciálu, zavěšení a řízení a následná výroba z plastu na 3D tiskárně (musím vyžít možnosti dokud k tomuto mám přístup :D), a dál se uvidí
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Nemáte někdo nějaký nápad z čeho udělat vnitřní trubkový rám? špejle jsou moc tenký a napadly mě brčka ale nwm, nwm. Předem děkuji za radu
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Honza D »

Psh není drahý, deska za pár korun, ohebná, dá se řezat nožem... :) Taky mi připadá škoda žes zvolil lepenku, to je hroznej materiál...
Co se týká podvozku, asi by vážně bylo jednodušší a možná i levnější podvozek postavit co nejvíc z existujících dílů...

Mimochodem, máš přístup i k nějaký jiný výrobní technologii? :)
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Tak určitě se dostanu ještě na NC a CNC mašiny a můžu si nechat udělat dost věcí co se klempířiny týče, ale to už nedělám já a dnes člověku nikdo nic neudělá zadarmo. Jinak s těma deskama jsem bohužel nevěděl co to stojí, býval bych to udělal z toho, je pravda že ta lepenka občas neudělá ten tvar který je potřeba(o krabatým povrchu vůbec nemluvím) ale byla to prostě ta nejjednodušší varianta která mě v tu chvíli napadla. Chybama se člověk učí :)



Teď jsem se díval na ty PSH desky a nabízejí různé tloušťky, jakou byste na toho favála doporučily? Že bych zkusil dát dokupy kastly znova z tohohle materiálu. A čím se to dá lepit?
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Tak další zpráva z vývoje: šasi jsem se rozhodl nechat vypalit na laseru z nerezu a rovnou ho asi nechám prohnat přes lakovnu. Chtěl jsem to nechat udělat ze superduralu kvůli hmotnosti, ale k tomuto materiálu nemají v téhle firmě přístup, takže to vidím na co nejvíce odlehčenou konstrukci z toho nerezu. Co vy na to? Berme hlavně v potaz že mě to nebude stát ani korunu :D jen dost práce na konstrukci a sestavení potřebné výrobní výkresové dokumentace.

Jen se ještě budou muset vyřešit dost titěrné hnací hřídele(asi cnc)

A poprosil bych o radu: jaká kola byste doporučily okolo průměru 4,5 cm? v těchto věcech se nijak extra neorientuji
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Honza D »

na sasi je asi nejlepsi pomer cena/vaha sklolaminat :) mam z nej svuj podvozek.

kola bud 1,55" z m-sasi (60mm i s pneu, sirka 26mm) nebo predni pro tamiyi tamtech gt-01 prumer s pneu 54mm a sirka 20mm
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
BAXAN25
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 731
Registrován: stř zář 01, 2010 7:19 pm
Bydliště: Plzeň (Úherce)

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od BAXAN25 »

na ten rám jestli tě nes.re váha použij železný tyčky letovaný mosazý...
jináč možná najdu přesnou kopii rámu :)
YXRAY T2,Tamiya TT-01 RALLY,Tamiya TA-02 RALLY (v tuningu přední osa),A pár zbitků+AXIAL SCX10
ŠKODA 130 RS BLACK,LANCIA DELTA HF INTEGRALE,MITSUBISHI EVO IV,ŠKODA FABIA WRC (VRAK),SUBARU 2003,SUBARU WRC,A NÁKEJ TUNING OD REELY...M-01 MINI COOPER
NEJDE O AUTO ALE O ZKUŠENOSTI... :-D
Uživatelský avatar
rotruck
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1801
Registrován: stř led 09, 2008 2:13 pm
Bydliště: MORAVA

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od rotruck »

Krom velké pochvaly i moje troška do mlýna ............
Krásně jsi se popral s vlnitou lepenkou , je to dost dobrý , ale bacha na dvě věci , ta první je voda a vlhkost,tuhle kastli nech na poličce , stačí vlhká tráva nebo sklep , nebo jedna jízda na mokrým asfaltu a je nenávratně zničená. Papír , nebo karton se dá jakž takž ošetřit , ale bohužel vlnitá lepenka ať jakkoli prolakovaná se s vlhkostí nesrovná a bylo by škoda kastle.
Druhá věc , před lakováním a stříkáním opatrně odstraň ty zbytky lepících pásek - izolepy jinak ti to všecko sprasí , kolem se to zvlní a byla by to škoda.

Co se týká doporučení tloušťky PSH , záleží na stylu stavby. Pokud budeš jen ohýbat a tvarovat jako tuhle lepenku , tak minimálně 1,5 - 2mm (ale nebude to tak snadný jako s lepenkou) , pokud by jsi použil tenší PSH 1,0 - 0,5m tak už budeš muset zevnitř kastli žebrovat pro udržení tvaru a zpevnění.
Lepit je nejlepší buď lepidly na PSH , nejoblíbenější je Contacta profi, nebo Plastruck. Já osobně lepím PSH rozpuštěným v toluenu , ale je to smraďoch.

Na imitaci trubkovýho rámu bych určitě použil brčka , je to odzkoušený. Brčka se dají pospojovat a polepit emerickou lepící páskou a máš je tím pádem zrovna i s krásnou stříbrnou povrchovkou.
Co se týká převodů a difu / versus 3D tisk , to bych nedoporučoval, ani když máš 3D zdarma. Věnuješ spoustu času přípravě podkladů pro tisk a v autě ti to pak nevydrží ani pár ježdění , osobně bych doporučoval použít minimálně hotovej komplet difu , nebo i domky z nabídky náhradních dílů nějakého standartního RC modelu , případně jen v nouzi dodělat jen domky.
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11519
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Jirkacbx »

Případně diferáky,ozubení a další věci ti budou stačit od Himoto nebo HBX.Vcelku drží a jsou poměrně levný.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Gimme
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 16, 2012 11:06 am
Bydliště: Rousínov

Re: Škoda Favorit 135 RALLY

Příspěvek od Gimme »

Velice děkuji za vyčerpávající množství rad a doporučení, nějak se tím prokoušu a budu postupně informovat o pokrocích :)... a mimochodem slova chvály také velmi podpořily :)
Odpovědět

Zpět na „RALLY“