Jaký stříďák na rally?

Vše o RC rally, podvozky, technika ...

Moderátoři: rotruck, Loupák83, Honza D, tjjack, Jirkacbx

Odpovědět
Uživatelský avatar
mkymky
Píšu hodně
Píšu hodně
Příspěvky: 559
Registrován: stř říj 24, 2007 3:18 pm
Bydliště: Brno - Žebětín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od mkymky »

17,5T na rally rozhodne pomalej nebude. pokud ale chces universalnejsi motor, kterej vyuzijes treba i na okruhy, drift atd,
tak vem radsi 13,5T

( link na zminovane video ze stavosu... http://www.youtube.com/watch?v=ld_-IVJgYRU )
RC RALLY - rallybrno.cz - www.monkeyracing.cz
Uživatelský avatar
Eso Rimmer
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: pon zář 29, 2008 9:58 pm
Bydliště: Japonsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Eso Rimmer »

Právě si objednávám vánoční dárek a tak jsem uvítal tuto debatu o regulátoru s motorem.
Zatím mám objednanou vysílačku, nabíječku a dvě baterky se servem. Snad jsem vybral dobře.
Je to už hodně dávno, co jsem naposledy s RC autem jezdil a tehdy se používaly ještě mechanické regulátory, takže bych měl pár otázek. Regulátor koupím určitě ten, co tady doporučujete, tzn. Team Wave RB-30 spíš asi s 13,5T motorem.
1) Zajímalo by mě, jestli jsou senzorové motory různých výrobců navzájem bez problémů zaměnitelné, nebo jestli spolu mohou být některé nekompatibilní.
2) Jak je to s kombinací motor/regulátor + voda? Se starým autem s kartáčkovým motorem a mechanickým regulátorem jsem kolikrát projel kaluže hluboké až po střechu auta a nikdy se mu nic nestalo. Stačí před vodou ochránit regulátor a motor si s tím "poradí", nebo jsou střídavé motory a regulátory na vodu citlivější?

Další věc je výběr auta. Nemůžu se rozhodnout mezi DF-03Ra Celicou (po té jsem toužil už když ji Tamiya vydala poprvé na počátku 90tých let) a M-05 / M-05 Pro + kastle.

3) Pokud bych zvolil DF-03Ra, jsou nějaké opravdu nutné dokupované díly na rallye (nějaké namáhané části vyměnit za kovové)? Ve fórech jsem např. často četl o výměně tlumičů za kovové. Jsou ty plastové opravdu tak špatné, že se musí vyměnit? Je nějaký znatelný rozdíl v kvalitě a životnosti např. mezi TRF od Tamiya a těch levných jako 3racing apod.? Pokud jsou nutné, tak ideální délka je 55mm?

4) Jelikož mám shlédnuté různé stránky, kde si lidi předělali M-03 na rallye a viděl jsem i různá videa, tak mě hodně láká jít do M-05. Problém je v tom, že jsem se nikde nedočetl, jestli už někdo nové M-05 na rallye zkoušel, jak dlouhé tlumiče se v něm dají použít nebo jak je na tom se světlostí podvozku. Nemáte tady v Brně někdo s těmito podvozky zkušenosti?

Jinak od DF-03Ra mě trochu odrazuje kuličkový diferenciál. Mám obavy, jestli se nemusí často seřizovat. To by u M-05 odpadlo.

5) Teď mě ještě napadlo, že jsem se chtěl zeptat jak je to s osvětlením auta. Používáte nějaké kupované jednotky jak dělá třeba Tamiya, nebo se dají na netu najít nějaké černošské obrázky, podle kterých si člověk dokáže osvětlení zbastlit sám?

Tak, to je myslím to podstatné na co jsem se chtěl zeptat. :)
92200 DF-03Ra Castrol Celica '93
49490 CC-01 Mitsubishi Pajero - Metaltop Wide
58471 M-05Ra Alpine A110
92206 TB-03D w/Upgrade Pack Ltd Ed.
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
tjjack
Finanční podpora fóra
Finanční podpora fóra
Příspěvky: 3229
Registrován: pát dub 03, 2009 5:16 pm
Bydliště: Litvínov

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od tjjack »

1) ne všechny, třeba NOVAKy se nemusejí snést s jinými komponenty...
2) uhlíkáči voda nevadí, stříďáku už jo a reglu jednoznačně vadí...
3) DF-03Ra je na rally připravenej model, a ty tlumiče si vetšinou lidi pochvalujou...
4) Mkový podvozky mi zatím nic neřikaj, takže nemůžu sloužit...
5) takže, neni problém něco zbastlit, někdo používá světelnej set TAMIYA TLU-01 a když chceš takový vychytávky jako třeba i blinkry, tak si musíš připlatit, za světelnej modelu stage 2 od 3racing.. je jich samozřejmě strašně moc, stačí si vybrat...
:tamiya: TRF416we (Team Novak Pulse + Ballistic 8,5t)
TLR 22SCT (Team Novak Havoc Pro SC + Ballistic 13,5t)
Mex-I D90 → Plísňák Cabrio (DSYS 54A + Big Block Special)
HAJZLTEAM
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11518
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Jirkacbx »

Servo 995 záleží kus od kusu.Někdy se povede,někdy ne.
Jinak dif u DF03ra,pokud se složí jak je potřeba,viz sekce Onroad Tamiya nebo Offroad Tamiya,je auto většinou bez zásahu do difu.
Mkový podvozky začli jezdit i na Plzensku a na předokolku to docela jde.Pokud se přivře předek dif a trošku zvětší světlost.
Světelný sety spíš podle toho,co se komu líbí,nebo koukni na http://www.rc4x4.cz ,tam byl o nich trochu článek.
Světla si radši bastlim sám,podle svý potřeby.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Embie
Píšu fakt hodně
Píšu fakt hodně
Příspěvky: 762
Registrován: stř zář 05, 2007 8:30 pm
Bydliště: Havlíčkobrodsko+Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Embie »

No k těm motorům - myslim si, že je to většinou kompatibilní - sám mám Nosram regl a Novak motor.
K tomu Mku, nevím jestli to chceš protože se ti 2wd líbí, nebo nevíš že je to 2wd a mini schassis - má to náhon na předek a je to menší než obvyklé auto 1:10. A k těm differákům - každý už trochu dobrý auto (někdy i ty horší) maj nastavovatelnej differák, je to hodně užitečná věc, určitě s nim. A pokud se v něm nechceš hrabat tak ho nastaviš jednou a tim to hasne. A osvětlení - stačí pár parabol, nějaký odpory, dráty, konektory a trocha šikovnosti. Jinak osvětlení nepotřebuješ nijak nutně, jezdí se ve dne vetšinou.

edit : koukám, že než jsem to napsal byl Jirka rychlejší
Uživatelský avatar
Honza D
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5092
Registrován: ned srp 19, 2007 6:55 pm

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Honza D »

Podle manuálu má M-05 hodně podobný zavěšení M-03, takže úpravy budou téměř stejný.

Kuličkovýho diffu se neboj. Mám TB-03 s konstrukčně podobnými diffy a až na jednu vyjímku, kdy se mi kouslo špatně otočený ložisko (a to bylo až potom, co jsem se v tom hrabal) fungují bez problému a není třeba s nimi nic dělat.

a motor vs. voda - u bezsenzorových to bude asi stejný, jako u uhlíkových. Voda vadí spíš senzorům, stejně jako reglům. Ale dá se tomu zabránit buď zalitím součástek do silikonu, nebo dát regl do balónku.

Tlumiče - nech plast, jejich jediná nevýhoda je to, že předpětí pružin nastavuješ podložkami a ne šroubováním - ale na to taky sáhneš jednou za uherskej rok, tak není co řešit. DF-ko je v základu na rally slušně vybavený, jediný, co vyměnit jsou přední poloosy za univerzální kardany.

Osvětlení - na rally není třeba blikání a podobný ptákoviny, takže stačí pár odporů a LEDek
Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. -Colin Chapman
Tamiya TB-03F4, Tumbrel MRR-1
Datsun 240Z, Ford Mustang Fastback rally, BMW M3 E30 Rally, Toyota GT86 rally
http://honza-d.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Eso Rimmer
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: pon zář 29, 2008 9:58 pm
Bydliště: Japonsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Eso Rimmer »

Díky za odpovědi. S balením nebo zatavením elektroniky jsem počítal. U osvětlení jsem žádné blikání na mysli ani neměl. Ideální by byly přední + zadní a brzdová světla. Zbývá už jen objednat samotné auto. DF-03Ra je sázka na jistotu, na druhou stranu M-05 mě láká. Řešením by nejspíš bylo koupit oboje. :D
92200 DF-03Ra Castrol Celica '93
49490 CC-01 Mitsubishi Pajero - Metaltop Wide
58471 M-05Ra Alpine A110
92206 TB-03D w/Upgrade Pack Ltd Ed.
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
Uživatelský avatar
Vrakouš
EXPERT na rady
EXPERT na rady
Příspěvky: 4828
Registrován: sob čer 23, 2007 11:27 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Vrakouš »

Přesně tak.M-05 sice nevlastním, ale M-03M mě docela nadchnul, a tak stavím druhý pro syna.
Nepotřebuje moc úprav, ložiska, tlumiče, já navíc vyztužil parohy, a k motoru přidal ventilátor, protože na chladič není místo.Diferák jsem nechal planetový,na asfalt volný, do terénu zavírám olejem Ultimate viskosity 500 000.Podvozek snáší i použití 9z stříďáku.
Nějaké fotky najdeš zde :
http://forum.tamiyaclub.net/viewtopic.p ... &sk=t&sd=a
CHASSIS: X-ray T1R Obrázek, TB-01 v plném tuningu :tamiya: TT-01 v tuningu, TL-01 Monster Truck, TL-01 Hummer,HPI F1 atd... KAROSERIE: VW Golf V, Subaru WRC, Fabia WRC a Kit S1600,Octavia WRC,Lancia Stratos HF, Š 130 RS, Trabant 601; VYSÍLAĆ: Futaba Megatech
MOTOR: Nosram Storm Evo 7,5 z Brushless; REGULÁTOR: Nosram Matrix 90500 5,5 z
Uživatelský avatar
Trifid
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 191
Registrován: stř lis 18, 2009 12:27 pm
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Trifid »

mohl by se tu někdo rozkecat o rozdílu mezi nízkootáčkovejma motorama a vysokootáčkovejma .. třeba : http://www.teamnovak.cz/produkt/Havoc%20system%2017.5
17,5 combo od Novaka (zástupce NO)
VS
http://www.mz-racing.net/p660-80581-com ... ser-15-5t/
15,5 combo eraser (zástupce VO)

předem děkuji :shifty:

ještě jedna věc bral bych tohle : http://www.teamwaveonline.com/2007/order.htm (RB-30 + Linear brushless motor 13.5T combo pack)
ale nemám vubec možnost to odtama obědnat :( kdyby se někdo našel ochotnej to stahnout na sebe tak by to bylo super ... samozřejmost je příplatek za ochutu 8)
Naposledy upravil(a) Trifid dne ned lis 22, 2009 8:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Obrázek RC Rally Team : WaveAction
X-Ray 007 upravenej na Rally - Tlumiče : Atomic pro Mini Inferno
RC-Souprava - Spectrum DX3R- Servo Savox SC-1251MG
Combo : TeamWave 13.5 T
Raytronic C14+ Li-Po 4000 mAh --http://trifid-rc.rajce.idnes.cz/ Foto report :") ....
Uživatelský avatar
Speedman
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1406
Registrován: pát srp 22, 2008 4:10 pm

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Speedman »

Já otamtud budu brát 13,5 kombo tak bysme se mohli nějak domluvit
Uživatelský avatar
Jirkacbx
Cestář
Cestář
Příspěvky: 11518
Registrován: čtv led 26, 2006 9:54 pm
Bydliště: Sedliště u Nepomuka,okr. PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Jirkacbx »

To Trifid : Na to je sekce Elektro a motory. :think: Nebo Pokec.
"Pokud můžu,pomůžu.Ale nervy mam jen jedny"
Skype jirkacbx
AX potvora
Každý člověk má nárok na den blbec
Uživatelský avatar
Trifid
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 191
Registrován: stř lis 18, 2009 12:27 pm
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Trifid »

ja myslel že se tu bavíme o střídavejch motorech na rally ? jestli se pletu tak mě opravte jinak zbytečné OT klidně to mužeš smáznout problém vyřešen diky l.c. man :binkybaby: :dance:
Obrázek RC Rally Team : WaveAction
X-Ray 007 upravenej na Rally - Tlumiče : Atomic pro Mini Inferno
RC-Souprava - Spectrum DX3R- Servo Savox SC-1251MG
Combo : TeamWave 13.5 T
Raytronic C14+ Li-Po 4000 mAh --http://trifid-rc.rajce.idnes.cz/ Foto report :") ....
Uživatelský avatar
Eso Rimmer
Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: pon zář 29, 2008 9:58 pm
Bydliště: Japonsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Eso Rimmer »

Jirkacbx píše:To Trifid : Na to je sekce Elektro a motory. :think: Nebo Pokec.
Tak proč někdo toto téma nepřesunul do správné sekce hned od začátku, pokud je to tady špatně?
92200 DF-03Ra Castrol Celica '93
49490 CC-01 Mitsubishi Pajero - Metaltop Wide
58471 M-05Ra Alpine A110
92206 TB-03D w/Upgrade Pack Ltd Ed.
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
Uživatelský avatar
Speedman
Píšu nejvíc
Píšu nejvíc
Příspěvky: 1406
Registrován: pát srp 22, 2008 4:10 pm

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Speedman »

Embie píše:.....něco bez senzoru bych vubec nebral, ale je to jen názor.
Proč ne bezsenzorový? Senzorový je hodně náchylný na vlhko, ne? Já bych chtěl jezdit i ve sněhu samosřejmě se zakrytovaným podvozkem, ale mě se tam stejně vždycky trochu něco dostane, takže nevím...
Uživatelský avatar
Trifid
Pravidelný navštěvník
Pravidelný navštěvník
Příspěvky: 191
Registrován: stř lis 18, 2009 12:27 pm
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký stříďák na rally?

Příspěvek od Trifid »

Tak jezděj stim a kdyby to byl takovej problém tak se o tom nikdo nebavi... Myslim že bordel kryt de udělat tak aby se ti tam nedostalo takové množství bordelu a vody aby to mohlo vadiť ... a senzorovej motor ma zas jiné výhody které asi převyšujou tuto nevýhodu náchylnosti na vodu . 8)
Obrázek RC Rally Team : WaveAction
X-Ray 007 upravenej na Rally - Tlumiče : Atomic pro Mini Inferno
RC-Souprava - Spectrum DX3R- Servo Savox SC-1251MG
Combo : TeamWave 13.5 T
Raytronic C14+ Li-Po 4000 mAh --http://trifid-rc.rajce.idnes.cz/ Foto report :") ....
Odpovědět

Zpět na „RALLY“